DJ ISKREN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Similar topics
    Login

    Zaboravih zaporku

    Latest topics
    » Iskreni ACID :) Roland MC-909
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty4/3/2021, 23:41 by DJ_Iskren

    » VA - DJ ISKREN - RETRO DEPRESSIVE HOUSE MIX 2019
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty4/3/2021, 23:36 by DJ_Iskren

    » DJ Iskren - Summer hits 2014
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty5/7/2014, 15:22 by DJ_Iskren

    » VA - DJ Iskren - Summer dance hits 2013 - PROMO
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty14/6/2013, 15:44 by DJ_Iskren

    » Linkin Park - Lost in the Echo (DJ Iskren Classic House Remix)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty5/10/2012, 19:42 by DJ_Iskren

    » DJ Iskren - Summer hits 2012 - CD2
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty31/7/2012, 17:28 by DJ_Iskren

    » DJ Shone feat. Goca Trzan & Challe Salle - Volim do kraja (DJ Iskren Accordion Summer Remix)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty24/6/2012, 15:49 by DJ_Iskren

    » DJ Iskren - Summer hits 2012 CD1
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty26/5/2012, 16:33 by DJ_Iskren

    » Donna Summer preminula u 64. godini
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty17/5/2012, 17:27 by DJ_Iskren

    Top posters
    DJ_Iskren (179)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    djsylvester (23)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    mp3david (22)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    SDJ (12)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    DJ-Lucky (10)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    Legend_4 (10)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    DJVuk (10)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    dj tuks (10)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    MbyLegend (10)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 
    DJPEX (9)
    Harmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_lcapHarmoničko miksanje (Mix in key) I_voting_barHarmoničko miksanje (Mix in key) I_vote_rcap 


    Harmoničko miksanje (Mix in key)

    5 posters

    Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  DJ_Iskren 23/1/2010, 22:08

    Harmoničko miksanje (Mixed in key) je napredna tehnika koju koriste vrhunski DJ u cijelome svijetu. Miksanje pjesama koje se nalaze u istom ili srodnom ključu - harmoničko miksanje omogućava duge mikseve mash-upa...
    Harmoničko miksanje (Mix in key) Camelo11
    Cilj je eliminirati sukobljavanje neharmoničnih ključeva i tako dobiti DJ set koji čitavo vrijeme zvuči "glatko" i ima progresivno kretanje. Harmoničko miksanje se sastoji od dva elementa: Znati ključ svake pjesme koja će svirati i znati koji ključ je kompatibilan sa kojim. Za pomoć DJ-ima u harmoničkom miksanju, Mark Davis je stvorio „Camelot krug“ - vizualni prikaz glazbenog ključa koji su kompatibilni jedni s drugima. To se može usporediti sa kvintnim i kvantnim krugom, opće prihvačenim u glazbenoj teoriji, na temelju čega je i nastao ovaj Camelot krug, prilagođen za DJ-ing.

    Na Camelot krugu, svakom glazbenom ključu je dodijeljen keycode od broja jedan do dvanaest.Za prvi mix, preporučuje se miksanje dvije pjesme koje imaju isti keycode, poput 8A i 8A. Ovo će zvučati kao profesionalni mash-up napravljen u studiju, čak i ako ste miksali na live DJ opremi.Većina profesionalnih DJ-a će kretati listu songova prema Camelot krugu sa svakim mix (DJ set). Za miksanje se može odabrati keycode u krugu od jednog "sata" od trenutnog keycoda. Ako ste u 8A, možete ići na 7A, 8A ili 9A. Ako ste u 12A, možete ići 11A, 12A i 1A. Takav miks će biti gladak svaki put.

    Također moguće je miksati između unutrašnjeg i vanjskog kruga, ako ostanete u istim "sat vremena" Na primjer, pokušajte miksati od 8A do 8B, i primjeniti promjenu u melodiji kao i ići od Mola prema Duru. Obično se praktikuje krenuti u pravcu kazaljeke na satu ili u suprotnom smjeru oko kruga, i mijenjati ključ svakih par pjesama. Na primjer, možete ići: 10A> 10A> 10B> 9B> 8B> 8A> 7A> 6A za 100% harmonijski DJ set . To nikada neće biti dosadno slušati jer će čitav miks zvučati progresivno tokom čitavog DJ seta.

    Neki popularni programi za miksanje poput „MixMeister Studio“ će pri učitavanju vaše baze songova automaski već određuju u kojem je ključu pjesma. Za pronalaženje ključa postoji poseban sofware koji će preskenirati vašu bazu pjesma i svakoj definirat ključ. Sa tim programom nečete miksati pjesme nego ćete samo definisati ključeve za svaku pjesmu. Takav specijalizirani sofware možete pronaći na stranici : http://www.mixedinkey.com

    Evo sada nekoliko smjernica kako raditi sa Camelot krugom:

    Kao prvo kratka definicija akorda: "Akord u glazbi označava tri ili više tonova različite visine koji zvuče istodobno, ili odvojeno ako pritom ostavljaju dojam suzvučnosti."



    Svaka pjesma ima akord iz kojeg krece i koji je vodeci i dominantan u pjesmi. To nije slucaj samo u elektronskoj muzici nego i u bilo kojoj drugoj. Vjerovatno ste nekada culi muzicare da kazu: " ...ova pjesma ide iz Am, ili Ddur...." Bitno je znati iz kojeg akorda "ide" . To je obicno akord koji se prvi pojavljuje u pjesmi, prvi je na refrenu, i nakon promjene niza akorda tijekom pjesme, uvijek se vraca na taj pocetni akord. Akord takoder povlaci za sobom i skalu tonova po kojoj ce se kretati solo dionice instrumenata ili glasa. Iz kojeg akorda ce pjesma ici, to se definise onda kada pjesma nastaje. Obicno je usko vezana na glasovne sposobnosti vokalnog izvodaca koji pjeva pjesmu. Pjesme koje pjevaju muskarci vecinom se razlikuju od onih koje pjevaju zene, iz razloga sto zenski glas moze postici visi ton. Tako ce pjesma koju pjeva zena obicno kretati iz viseg akorda tako da u progresiji dolazecih akorda zenski glas je u sposobnosti otpjevati dionice gdje su slijedeci akordi visociji od pocetnog. Kod muskaraca se ta granica mice "lijevo" iz razloga da bi muski glas u progresiji slijedecih visih tonova mogao pratiti nadolazece akorde.

    Ovisno o žanru muzike, progresija nadolazecih akorda je izdefinisana bas tim žanrom muzike.

    Sto se tice elektronske muzike, ako u njoj nije zastupljen ljudski vokal, osnovni akord i nadolazeci nisu definisani niti ograniceni nicim posebno, tako da u vecini slucajeva sam producent u stvaranju muzike svojom slobodnom voljom odreduje iz kog akorda ce stvar kretati. Iz kojeg god akorda kretala, uvijek ce postojati taj osnovni akord iz kojeg stvar ide, a slijedeci ce se nizati da bi bili harmoniski skladni i prirodno ocekivani, osim u slucajevima kad je namjera da se postigne suprotno.

    Sada o Camelot krugu i njegovoj upotrebi:

    Camelot krug je napravljen tako da se odredi koji je to slijedeci akord harmoniski i slušno ocekivan u slijedeocj pjesmi. Tako ce, recimo za primjer, ako trenutna pjesma koja ide ima svoj osnovni akord Emol sliedeci harmoniski i slusno ocekivani biti Gdur ili Bmol. Moguce je ostati i na sliedecoj pjesmi na Emol kada ce u tom slucaju mix stagnirati, to jest drazti neki ravan tok. Promjenom na slijedecoj pjesmi ka drugom akordu stice se dojam progresije i napredka od postojeceg stanja. Veoma je vazno po krugu se kretati ISKLJUCIVO prema susjednim akordima i to u pravcu kojim ste krenuli a NIKAKO sjeci po dijagonali i kretati se dijagonalno ili obrtati pravac kretanja ili nedajboze preskakati neki od akorda. Mozete zadrzati kretenja u malom ili velikom krugu i prebacivati se sa velikog na mali krug i obratno ali NIKAKO dijagonalno! I naravno drzati se pravca. Ako ste krenuli u pravcu kazaljke na satu , do kraja svog miksa morate ostati u tom pravcu. Koliko cete krugaova napraviti ovisi o duzini i broju pjesama koje ste izabrali.

    Da bi sve to bilo lakse za nauciti napamet i da bi bilo jednostavnije za rad, svakom akordu na Camelot krugu je dodat Keycode. Time cete jednostavno nakon nekog vremena vjezbe aumaski znati koji je slijedeci keycode za slijedecu pjesmu.

    Recimo: David Guetta - 1A , Bob Sinclair - 2A , Lady Gaga - 2B, R.I.O. - 3B ......... Odakle cete krenuti ovisi iskljucivo od PRVE pjesme koju pustate. Naravno nije pravilo da morate krenuti uvijek od 1A. Mozete krenuti od bilo kuda i drzati se pravila.

    Sada o pravljenu Mashup-a pomocu ovog kruga:

    Mashup je preklapanje dvije pjesme koje idu istovremeno u istom tempu i elementi jedne prekrivaju drugu i obratno ili svi elementi idu zajedno.Da bi radili Mashup dvije pjesme morate naci pjesme koje imaju isti keycode. Dakle za primjer 1A +1A. Takav Mashup ce zvucati jako prirodno i ugodan za slusanje. Mozete eksperimetirati i sa Mashupom susjednih keycodova, ali iskljucivo po susjednim ne dijegonalnim. U tom slucaju cete prekapanje vrsiti samo sa elementima jedne ili druge pjesme, dakle ako ide jedna, ne ide druga i obratno. Promjenu u miksu jedne ka drugoj cete vrsiti na mjestima gdje je slusno ocekivano da se moze desiti promjena akorda, a to su obicno refreni ili forspani.

    Opcenito, kada radite po Camelot krugu ostaje jos vase umjece kada cete premiksati na slijedecu pjesmu i kako cete i kada preci na slijedeci keycode. Sve to ovisi i od stanju publike koja vas slusa i vasem osjecaju sta u kom momentu treba da uradite. Za primjer mozete drzati nekoliko pjesama u istom keycodu neko vrijeme dok ne postignete momenat da prelaskom na slijedeci keycode izazovete euforiju na plesnom podiju i onda nastavite mjenjati progresivno keycode, a povremeno se zaustavljate na jednom s ciljem da euforije privremeno splasne tako d slijedecim nizom promjena ponovo dizete euforiju publike koja vas slusa.

    DJ Iskren
    DJ_Iskren
    DJ_Iskren
    Admin

    Broj komentara : 179
    Points : 268
    Reputation : 19
    Join date : 07.10.2008

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  rajko 24/1/2010, 16:22

    Kolega razmisli o pisanju knjige, odlicno ti idu ove stvari, jako si detaljan i tvoja objašnjenja su pisana rječnikom smrtnika koji svi razumiju za razliku od komplikovanih objašnjena koja se mogu pronaći! Sve pohvale samo tako

    rajko

    Broj komentara : 2
    Points : 2
    Reputation : 0
    Join date : 28.07.2009

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  DJ_Iskren 24/1/2010, 18:23

    Zahvaljujem kolega Smile . Vjerujes da sam razmisljao nesto o tome, ali zato treba dosta vremena....
    DJ_Iskren
    DJ_Iskren
    Admin

    Broj komentara : 179
    Points : 268
    Reputation : 19
    Join date : 07.10.2008

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  rajko 25/1/2010, 01:11

    Ma znam kolega ali i za ovo sto dosad si pisao trebalo je dosta vremena da se sroči ovako kako jest, bitno je da počneš pisati pa kad se završi, po jedna stranica svaki dan Very Happy Ima dosta ljudi koje to zanima, sigurno bi bilo i neke novčane nagrade za trud Very Happy

    rajko

    Broj komentara : 2
    Points : 2
    Reputation : 0
    Join date : 28.07.2009

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  The_Kappa 25/1/2010, 22:15

    Slazem se sa rajkom,stvarno imas dobrog znanja i kvalitetnog,bas bi bilo extra kad bi napisao knjigu,kao sto rajko kaze ima dosta raje koje to zanima i koji bi rado ucili svasta o svemu Wink

    The_Kappa

    Broj komentara : 3
    Points : 6
    Reputation : 1
    Join date : 23.01.2010

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  DJ_Iskren 26/1/2010, 08:25

    U zadnje vrijeme sam dosta razmisljao o tome. Posebno zato sto meni starom mulcu Smile vrijeme polako ide, a naravno dolaze nove generacije ljudi koji se bave dj-ingom. Mislio sam da bi bilo dobro imati nesto poput prirucnika tj. knjige koja bi u sebi imala isklucivo sve osnove tehnike dj-inga i mislim da bi dobrodosla svakome tko se dj-ingom pocinje baviti a nema neko predznanje, posebno tehnicko.
    DJ_Iskren
    DJ_Iskren
    Admin

    Broj komentara : 179
    Points : 268
    Reputation : 19
    Join date : 07.10.2008

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  Beta 25/2/2010, 00:16

    DJ_Iskren je napisao/la:U zadnje vrijeme sam dosta razmisljao o tome. Posebno zato sto meni starom mulcu Smile vrijeme polako ide, a naravno dolaze nove generacije ljudi koji se bave dj-ingom. Mislio sam da bi bilo dobro imati nesto poput prirucnika tj. knjige koja bi u sebi imala isklucivo sve osnove tehnike dj-inga i mislim da bi dobrodosla svakome tko se dj-ingom pocinje baviti a nema neko predznanje, posebno tehnicko.

    Tocno ono sto meni treba trenutno Very Happy
    Moze usput jedno pitanje vezano za pocetnike Very Happy Trenutno sam 100% pocetnik i poceo sam raditi u dosta programa poput ACID PRO, Virtual DJ, Traktor PRO, Adobe audition 3, FL studio 9XXL Producer Edition.... ima ih jos Very Happy
    Uglavnom ja sam se trenutno uhvatio FL studija jer sam shvatio (mozda pogresno zato ovo pisem) da mi je on najpotrebniji a i ujedno i najbolji, da li sam dobro odabrao ili pogresno.
    Hvala unaprijed

    Beta

    Broj komentara : 5
    Points : 5
    Reputation : 0
    Join date : 19.02.2010

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  DJ_Iskren 25/2/2010, 23:52

    FL je ok program sam po sebi i nije greska sto si krenuo sa njime. U zadnje vrijeme FL je sve mocniji produkcijiski alat, tako da se nije nikakva greska bazirati na njemu. Podrzava i VST, i ima "User Friendly" sucelje tako da je pocetnicima lako shvatljiv. Svakako nastavi sa FL, a sa znanjem stecenom na njemu mozes se kasnije prebacivati na komplikovanije produkcijiske alate.

    pozz......
    DJ_Iskren
    DJ_Iskren
    Admin

    Broj komentara : 179
    Points : 268
    Reputation : 19
    Join date : 07.10.2008

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  Beta 26/2/2010, 11:35

    A jos jedno pitanje imam vezano za produkciju remixa...
    Kad radim neki remix da li mi je dovoljna mikseta na Virtual DJ ili Traktor PRO ili moram kupiti sebi miksetu da bi mogao napraviti kvalitetan remix?

    Beta

    Broj komentara : 5
    Points : 5
    Reputation : 0
    Join date : 19.02.2010

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  DJ_Iskren 26/2/2010, 21:40

    Virtual DJ ne služi za izradu remixa. To je player koji se koristi isključivo za live nastupe, i prema tome ga se treba tako tretirati. Sve sto se uradi sa VDJ ne moze se zvati remixom jer mogucnosti koje taj program ima su veoma male ili nikave da bi se izradio kvalitetan remix.

    Sto se tice miksete, ona na koju si ti vjerovatno mislio a to je DJ mikseta, isto tako ne sluzi za izradu remixa. I to je također alat koji se koristi iskljucivo za live nastupe, tj. live miksanje.

    Mikseta u studijiskom kontekstu vezana za DAW (digital audio workstation) u kombinaciji sa produkcijskim softwerom poput ProoTolsa, Cubase-a, i slicnog soft. alata se i te kako koristi ne samo za izradu remixa, nego i za samu produkciju. Prednosti su sto se sa takvim miksetama lakse upravlja samim softwerom, ima mogućnost višekanalnog realtime snimanja i miksanja i još mnogo prednosti. Miksete za tu namjenu su specificnog dizajna, prilagođene za rad sa računarom u DAW okruženju.



    pozzzz........
    DJ_Iskren
    DJ_Iskren
    Admin

    Broj komentara : 179
    Points : 268
    Reputation : 19
    Join date : 07.10.2008

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  Beta 28/2/2010, 22:38

    Care hvala ti puno ovo mi je uvelike pomoglo

    Beta

    Broj komentara : 5
    Points : 5
    Reputation : 0
    Join date : 19.02.2010

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty mixed in the key

    Postaj  igorbrzovic 24/6/2010, 08:31

    pozdrav autoru teksta, sam sam producent i dj, i dosta me ljudi pitalo o ovoj temi i jasno mi je meni samom kako sve funkcionira ali teško je ljudima objasnit sve to,zato veliko hvala za ovu objavu i sad znam di ih šaljem Smile)) thnx

    igorbrzovic

    Broj komentara : 1
    Points : 1
    Reputation : 0
    Join date : 24.06.2010

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  DJ_Iskren 25/6/2010, 23:48

    igorbrzovic je napisao/la:pozdrav autoru teksta, sam sam producent i dj, i dosta me ljudi pitalo o ovoj temi i jasno mi je meni samom kako sve funkcionira ali teško je ljudima objasnit sve to,zato veliko hvala za ovu objavu i sad znam di ih šaljem Smile)) thnx

    Drago mi je da ce ovaj tekst pomoci nekome da lakse shvati stvari oko ove tehnike miksanja. Pokusao sam sto jednostavnije obajsniti da i onima koji se nisu susretali sa ovom tehnikom bude jasno o cemu se radi i sta je cilj.

    pozzzz
    DJ_Iskren
    DJ_Iskren
    Admin

    Broj komentara : 179
    Points : 268
    Reputation : 19
    Join date : 07.10.2008

    [Vrh] Go down

    Harmoničko miksanje (Mix in key) Empty Re: Harmoničko miksanje (Mix in key)

    Postaj  Sponsored content


    Sponsored content


    [Vrh] Go down

    [Vrh]

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Ne moľeą odgovarati na postove.